DoS/DDoS Testi

DoS/DDoS Testi

DoS/DDoS Testi

Son yıllarda gerek kurumlar gerek ise markalar web sistemleri ve ağ sistemleri üzerinde çok büyük riskler oluşturan DDoS saldırıları ile karşılaşmaktadır. Bu saldırılar Türkçe tanımlaması ile birlikte servis dışı bırakma saldırıları şeklinde isimlendirilmektedir. Bu nedenle saldırılara karşı önlem alabilmek açısından birçok kurum ve işletme belirli dönemlerde profesyonel kapsamlı olarak dos/ddos testi hizmetleri almayı tercih etmektedir.

Gerçekleştirilen servis dışı bırakma saldırıları sonucunda firmalar uzun bir süre boyunca çevrimiçi hizmetlere ulaşılmaz hale gelmektedir. Hatta firma dışındaki kullanıcılar, müşteriler veya üyeler de bu durumdan etkilenmektedir. Özellikle belirtildiği şekilde son yıllarda hizmetlere dolaylı yoldan erişilmesini engelleyen bu saldırılar, birçok firmanın milyar dolarlar seviyesinde zararlara dahi uğramasına neden olmuştur.

Her marka ve her firma ağ sistemlerinin ve web sistemlerinin bu tür saldırılara karşı ne kadar güvenilir bir yapıda olduğunu öğrenmek zorundadır. Bu nedenle özel bir mimari oluşturulması sayesinde güvenlik firmaları tarafından geliştirilen dos/ddos testi uygulamaları sayesinde kurumlar için saldırılar karşısında güçlü bir savunma simülasyonu sağlanmaktadır.

Temel anlamı ile ağ kaynağının belirli limitlere sahip olması sonucunda yapılan bu saldırılar, sunulan hizmeti sekteye uğratırken, hedeflenmiş olan ağı tamamen kullanım dışı bırakmaktadır. Bu nedenle profesyonel bir firma üzerinden dos/ddos testi hizmetleri aldığınızda, sisteminiz saldırılara karşı ne kadar korunaklı bir durumda veya neler yapılması gerekiyor gibi bilgiler elde edilebilir. Uygulanan simülasyon sayesinde koruma önlemlerini daha verimli ve güçlü bir hale getirme imkanınız olacaktır.