Web Uygulama Sızma Testi

Web Uygulama Sızma Testi

Web Uygulama Sızma Testi

İnternetin yer aldığı bir sistem içerisinde güvenlik açıklarının belirlenmesi için yetkili bir kişi tarafından uygulanan simülasyon sayesinde sızma testleri gerçekleştirilir. Bu testlerden biri olan web uygulama sızma testi güvenlik açıklarını tespit edebilmek açısından bir web uygulamasında bilinçli bir penetrasyon gerçekleştirilmesi ile uygulanır.

Gerçekleştirilen test sayesinde kullanılan bir web uygulaması içerisinde güvenlik açığı bulunuyorsa, hatalar yer alıyorsa veya tehditler ile karşılaşılıyor ise bu tehlikelerin tanımlanması sağlanır. Kullanılabilecek web uygulama sızma testi çeşitleri arasında manuel ve otomatik testler bulunur. Seçilen test uygulanırken, web uygulaması ve bileşenleri içerisinde yani kaynak kodu, veritabanı, servisler ve sunucular içerisinde güvenlik zafiyetleri tanımlanır. Sonrasında ise bir saldırganın gözünden bakılarak, saldırılar ve kullanılabilecek ortamlar incelenir.

Gerçekleştirilen web uygulama sızma testi aslında güvenlik açıklarının ve tehditlerin belirlenmesini, çözüm yöntemlerinin aranmasını ve bu yöntemlerin uygulanmasını sağlar. Yani amaç, bu uygulama sayesinde tehditleri ve açıkları belirleyerek bunları azaltmak ya da ortadan kaldırmaktır.

Uzman bir ekip tarafından gerçekleştirilebilecek bu test, bugün en önemli sızma testi uygulamalarından birisidir. Çünkü açıkları ve hataları istismar eden saldırganlar hem sistemlerinize zarar verebilir hem de büyük maddi kayıplar yaşamanıza neden olabilir. Profesyonel şeklinde bu testin 6 ayda bir veya yılda bir yaptırılması ve test sonucunda ortaya çıkan zafiyetlerin bir an önce ortadan kaldırılması kurum için faydalı olacaktır.