Kablosuz Ağ Güvenlik Testi

Kablosuz Ağ Güvenlik Testi

Kablosuz Ağ Güvenlik Testi

Günümüzde internet kullanımında kablolu sistemler yerine artık kablosuz ağ teknolojileri çok daha pratik, rahat ve hızlı bir internet kullanımı sağlamaktadır. Ancak her ne kadar yaygın bir şekilde kablosuz ağ sistemleri kullanılmaya başlanmış olsa da bu sistemlerde güvenlik açıkları da giderek artış göstermektedir. Bu nedenle kurumlarda, işletmelerde veya firmalarda kullanılan sistemin güvenliğini belirleyebilmek için mutlaka kablosuz ağ güvenlik testi uygulaması gerçekleştirilmelidir.

Bir kurumun ağ alt yapısı içerisinde yer alan kablosuz ağ sistemlerinde ciddi bir şekilde sızmalar gerçekleştirilebilir ve bu saldırılar sonucunda kurum içerisindeki bilgilere ulaşılarak büyük zararlar verilebilir. Bu nedenle uygulanacak kablosuz ağ güvenlik testi sayesinde simülasyon kullanılarak, yetkili bir şekilde sızma yapılır ve ağ sisteminde bulunan zayıf noktalar tespit edilir.

Bir kablosuz ağ yapısında sızma işleminin gerçekleştirilmesi sayesinde zayıflıklar tespit edildiğinde, bu zayıflıkların nasıl giderileceği hakkında yöntemler ve raporlar hazırlanabilir. Bu sayede de yapılan uygulama bir saldırganın sisteme girişini engelleyebilecek şekilde bu zayıflıkları ortadan kaldırır.

Kurumlarda gerçekleştirilen kablosuz ağ güvenlik testi uygulamaları sırasında genellikle hem kurumun kullandığı hem de misafirlerin kullandığı kablosuz ağlar ayrı ayrı testlerden geçirilir. Çünkü bazen misafir ağı üzerinden yerel ağa geçiş sağlanabilir, izolasyon ve atlatma teknikleri uygulanabilir. Test sırasında farklı aşamalar ile birlikte ağların tespit edilmesi, ara birimlerin incelenmesi, keşifler yapılması, güvenlik zafiyetleri tespiti, saldırı simülasyonları ve saf dışı bırakma simülasyonları gibi aşamalar bulunmaktadır.